Jak dbać o akwarium?

Akwarium może stanowić przepiękną ozdobę pokoju, salonu, jadalni, jak i każdego inne pomieszczenia zarówno w domu prywatnym, jak i siedzibie firmy, lokalu gastronomicznym czy punkcie obsługi klientów. Widok pięknych, podwodnych roślin oraz pływających między nimi ryb relaksuje i wprowadza w dobry humor. Nic w tym dziwnego, że wiele osób bardzo chętnie zakłada akwarium. Należy jednak pamiętać, że warunkiem atrakcyjnego wyglądu zbiornika oraz zdrowia żyjących w nim organizmów jest właściwa pielęgnacja.

Zależnie od wymiarów zbiornika oraz warunków jakie w nim panują, konieczne będą inne czynności pielęgnacyjne. W niektórych przypadkach dbanie o zbiornik może być pracochłonne i bardzo skomplikowane. Wymagać też będzie właściwie odpowiednio dobranych akcesoriów.


Często wykonywane zabiegi


Chociaż pielęgnacja akwarium może być czasochłonna, zabiegów które należy wykonywać codziennie jest bardzo mało. Każdego dnia wystarczy kontrolować stan zdrowia oraz samopoczucie posiadanych rybek, a także poprawność działania instalacji w zbiorniku. Należy zatem upewniać się, że wszystko jest w porządku.


Karmienie ryb


Jest to bardzo ważna czynność, która jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Warto pamiętać, że lepszą metodą jest karmienie rybek częściej, ale mniejszymi ilościami pokarmu. Ważne, by każda ryba mogła dostać odpowiednią ilość pokarmu, a jego resztki nie zostawały w wodzie. Należy unikać dryfujących odpadków, ponieważ są one środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii chorobotwórczych.


Zapewnienie właściwej temperatury wody


Bardzo istotne jest, by ryby żyły w odpowiedniej temperaturze, dostosowanej do ich potrzeb. Właściwa temperatura zależna będzie oczywiście od potrzeb gatunków, które będziemy posiadać. Należy również sprawdzać efektywność filtra. Należy sprawdzać, czy urządzenia poprawnie działają i w razie potrzeby je czyścić. 


Czynności przeprowadzane raz w tygodniu


Trzeba pamiętać o tym, by raz w tygodniu wymieniać część wody. Jednorazowo warto wymieniać maksymalnie 10-20% wody. Do tego celu używa się wody, która odstoi minimum dwa-trzy dni. 


Czyszczenie dna zbiornika


Warto dbać również o czystość dna. Należy usuwać resztki pokarmu, odchody oraz inne odpadki powodujące kumulowanie się związków chemicznych, takich jak N03 i PO4. Ich wysokie wartości sprzyjają rozwojowi glonów w akwarium.